O autorze
Piotr Ciastek – Ukończył filologię polską na Akademii Jana Długosza w Częstochowie. Współpracuje z lokalnym miesięcznikiem „Jasne, że Częstochowa”. Jest wolontariuszem Teatru im. A. Mickiewicza w Częstochowie. Brał udział w tworzeniu spektaklu „Biesy” w reżyserii Monique Stalens (matki Juliette Binoche). Prowadzi bloga kulturalnego, pisze wiersze. Pasjonuje się kinem polskim, teatrem i komiksem amerykańskim.

Konkurs im. Kaliny Jędrusik w Częstochowie bez Grand Prix

fot. Piotr Ciastek
fot. Piotr Ciastek
Po piątkowym koncercie Edyty Geppert w sali częstochowskiego MDK-u emocje jeszcze nie opadły, a już od sobotniego przedpołudnia uczestnicy konkursu Dobrej Piosenki 7. Festiwalu im. Kaliny Jędrusik rywalizowali o Grand Prix imprezy. Konkursowicze zaprezentowali się w repertuarze Edyty Geppert oraz Kaliny Jędrusik, część uczestników wybrała także inne kompozycje m.in. Edyty Górniak, bądź własne. Wieczorem odbył się koncert laureatów.

Ocenom jury w składzie - Edyta Geppert, Piotr Loretz, Janusz Siadlak, poddanych zostało 21 uczestników.- Zaśpiewałam „Tak jak malował pan Chagall” z repertuaru Edyty Geppert i piosenkę, którą napisał dla mnie mój mąż, a ja wspólnie z nim jestem autorką muzyki. Mówiąc szczerze jestem bardzo niezadowolona ze swojego występu. Wiem, że mogło być lepiej. - mówiła na gorąco po swoim występie pochodząca z Olsztyna Agnieszka Bała.Sędziowie przyznali trzy trzecie miejsca - Nikoli Wardzie, Małgorzacie Chruściel i Małgorzacie Biniek oraz jedną drugą nagrodę - Piotrowi Zubkowi. W tym roku jury nie przyznało Grand Prix.Festiwal zakończył wieczorny koncert laureatów oraz recital ubiegłorocznej zdobywczyni Grand Prix Igi Kozackiej – studentki wokalistyki jazzowej Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Zaśpiewała piosenki Agnieszki Osieckiej, Kabaretu Starszych Panów, Włodzimierza Korcza i Czesława Niemena.Kalina Jędrusik urodziła się 5 lutego 1930 r. w Gnaszynie (niektóre źródła jako datę urodzin podają 1931 r.), który jest obecnie dzielnicą Częstochowy. Jej ojciec, Henryk Jędrusik, był pedagogiem, nauczycielem, senatorem II Rzeczypospolitej. Po studiach aktorskich w Krakowie Kalina Jędrusik trafiła w 1953 r. do Teatru Wybrzeże w Gdańsku, gdzie już pierwszymi rolami zwróciła na siebie uwagę.
Kariera teatralna Jędrusik objęła później występy na scenach teatrów warszawskich; wielką popularność przyniósł jej telewizyjny Kabaret Starszych Panów (1958-1966), gdzie wykonywała piosenki Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego, m.in. niezapomniane "S.O.S.", "Bo we mnie jest seks", "Zmierzch", "Ciepła wdówka na zimę", "Nie, nie nie budźcie mnie".

Role filmowe Jędrusik to m.in.: Lucy Zuckerowa w "Ziemi obiecanej" Andrzeja Wajdy (1975), Helena Księżakowa w "Jowicie" Janusza Morgensterna (1967), Anna w "Spóźnionych przechodniach" Jana Rybkowskiego (1962), Joanna w komedii kryminalnej Jana Batorego "Lekarstwo na miłość" (1965) oraz - będąca ostatnią w jej filmowej karierze - nauczycielka śpiewu w "Podwójnym życiu Weroniki" Krzysztofa Kieślowskiego (1991). Jędrusik wykreowała też bardzo wiele ról w Teatrze Telewizji.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...