O autorze
Piotr Ciastek – Ukończył filologię polską na Akademii Jana Długosza w Częstochowie. Współpracuje z lokalnym miesięcznikiem „Jasne, że Częstochowa”. Jest wolontariuszem Teatru im. A. Mickiewicza w Częstochowie. Brał udział w tworzeniu spektaklu „Biesy” w reżyserii Monique Stalens (matki Juliette Binoche). Prowadzi bloga kulturalnego, pisze wiersze. Pasjonuje się kinem polskim, teatrem i komiksem amerykańskim.

III Festiwal Częstochowa Reggae On

Koloroton fot. Piotr Ciastek
Dwa dni festiwalu pełnego kolorowych emocji, radości ze słonecznej pogody i wszechogarniającej muzycznej wolności. Pod sceną w amfiteatrze przy Promenadzie Niemena szaleli wszyscy, dla których tego dnia muzyka reggae stała się filozofią życia.

Festiwal przyjął się w świadomości nie tylko mieszkańców miasta, ale także licznie przybywających gości z całego Śląska. Tym razem z centrum miasta (plac Biegańskiego) przeniósł się na Promenadę Niemena. Jak co roku, oprócz koncertów w plenerze, odbył się największy festiwal soundsystemowy pod nazwą DUB ARENA. Wystąpiły grupy z Polski i z zagranicy m.in. Wielkiej Brytanii, Francji i Czech.

Niedzielny finał imprezy rozchmurzył całe miasto. Choć o 16. amfiteatr świecił pustkami, to z minuty na minutę kolorowe dźwięki rozbrzmiewające w całej okolicy, przyciągały kolejnych słuchaczy. Tak wczesna godzina koncertu sprawiła, że występy mogli podziwiać najmłodsi, którzy przybyli z rodzicami tego dnia w szczególności, na koncert znanej im z telewizji Całej Góry Barwinków. Zanim to nastąpiło na scenie zaprezentował się młody częstochowski zespół Koloroton. W jego skład weszli muzycy zespołu Bedu - basista Piotr Sitek, perkusista Damian Sędziwy oraz gitarzysta i wokalista Rafał Nowakowski - następnie do zespołu dołączyli wokalista Dawid Mszyca, gitarzysta Sebastian Kostrzewa oraz perkusjonista Martinez. Ich koncert pełen elementów ska, reggae, punka-rocka, rozpromienił wszystkich zgromadzonych w amfiteatrze i dobrze rozgrzał przed kolejnymi występami.Cała Góra Barwinków, która działa w obecnym składzie od 2002 roku, choć korzenie grupy sięgają roku 1997, pokazała nam, że nie bez powodu zaszła tak wysoko w X-Factorze. Ich własne energetyczne kawałki - mix ska, reggae i rocksteady rozgrzały publiczność do czerwoności. Jak zawsze nie zawiodła sekcja dęta, która nadawała ton i charakterystyczne piętno każdemu kawałkowi grupy. Nawet covery - „Byłaś serca biciem” Andrzeja Zauchy – brzmiały w ich wykonaniu świeżo i pociągająco.
Grupa ma na koncie już 4 płyty długogrające - najnowsza „Beat 2 Meet U” z 2013 r. W 2008 roku ukazał się winylowy singiel z piosenką ‘To ostatnia niedziela’. CGB zagrała do tej pory około 400 koncertów, a po występie w muzycznym show ta liczba lawinowo rośnie.
Po całej górze muzycznych doznań zaprezentowała się grupaNaaman - jeden z najciekawszych młodych zespołów poruszających się w stylistyce reggae/funk/soul. Dzięki charyzmatycznej wokalistce Nadii oraz pulsujących energią przebojów publiczność bawiła się świetnie, co było widać chociażby pod samą sceną.
Podobnie jak CGB Naaman zaliczył bardzo udany występ w polsatowskim Must Be The Music, gdzie dotarł do półfinału. Grupa ma za sobą debiutancki album „Siła”, który odbił się szerokim echem na polskiej scenie. Teraz powraca z drugim wydawnictwem studyjnym pt. „TAK!”, który został wyprodukowany przez Agima Dzejlijli, jednego z najlepszych polskich producentów. Gościnnie wystąpił na niej m.in. Jamajczyk Michael Rose – wokalista kultowej grupy Black Uhuru.

Kolejnym zespołem biorącym udział w częstochowskim festiwalu był Jafia Namuel - jeden z najważniejszych zespołów w historii polskiego reggae. Grupa powstała w Pile w 1994 roku. Drugą płytą „In Time” udowodnili, że grają reggae, jakiego dotąd w Polsce nie było. Pół-akustyczne brzmienie i nastrój piosenek sprawiły, że ich muzykę określano jako smooth reggae. Z takim też repertuarem przyjechali do Częstochowy.
Lider grupy, Dawid Portasz, był pierwszym polskim wokalistą, który nagrał płytę na Jamajce. W dniu urodzin Boba Marleya 2012 r. ukazał się trzeci album Jafii „One Love Train”. Obecnie muzycy pracują nad nową płytą, która będzie w całości zaśpiewana w języku polskim.

Maleo Reggae Rockers – kolejny festiwalowy wykonawca – powstał w 1997 roku. Po roku pracy ukazała się ich pierwsza płyta pt. „ZaZuZi". Na koncie grupy trzeba odnotować albumy: „ReggaeMova”, „Addis Abeba”, koncertówkę “Maleo Reggae Rockers & Goście – XVI Przystanek Woodstock” i „Rzeka Dzieciństwa” z autorskimi wersjami piosenek największych polskich muzycznych mistrzów – Niemena, Grechuty, Nalepy czy Krajewskiego. W 2013 nakładem Lou & Rocked Boys ukazał się nowy album zespołu "Revolution".

Na finałowy koncert legendy polskiego reggae zespołu DAAB, publiczność była już świetnie przygotowana. Podczas występu DAAB nie zabrakło takich przebojów jak „Ogrodu serce", „Kalejdoskop moich dróg czy „Słowo ciałem się stało".

Warto wspomnieć, że zespół powstał w 1983 roku w Warszawie. Pierwszy singiel "Do plastica"/"Przed nami wielka przestrzeń", wydany został w połowie roku 1984. W roku 1986 ukazał się debiut "Daab". "Ogrodu serce" było wysoko notowane na liście radiowej Trójki. Zespół nagrał także płytę "Ludzkie uczucia", która ukazała się pod koniec roku 1987 i wylansowała kolejne przeboje („Podzielono świat", „Słowo ciałem się stało"). Po ukazaniu się „Ludzkich uczuć" gitarzysta i wokalista Andrzej Krzywy podjął współpracę z zespołem De Mono, by wkrótce na jego rzecz opuścić Daab. W tej sytuacji na powrót z T. Love zdecydował się Andrzej Zeńczewski. W 1989 roku zespół nagrał album "III". Swoją 10. rocznicę powstania Daab uczcił wydaniem nietypowej składanki "To co najlepsze 1983-93" z nagranym na nowo piosenkami pełnymi studyjnego blasku. Daab pracuje aktualnie nad nową płytą, wciąż z powodzeniem koncertuje i porywa publiczność swoją kołyszącą serca muzyką, co też zrobił na deskach częstochowskiego amfiteatru.

Po plenerowych koncertach rządni kolejnych muzycznych wrażeń udali się do klubu Rura na Dubową Arenę, gdzie mogli bawić się przy muzyce: Rise Up! Soundsystem, Tenja mc & Daddy, Ondubground, Collynization sound system ft. Idren Natural. – to było wielkie trzęsienie ziemi!


Historie zespołów opracował Piotr Chrząstek
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...